Puncovní značku, punc najdeme na každém šperku prodávaném na území Česka. Puncem by totiž měl být označen každý předmět z drahého kovu, který je nabízen k prodeji. Puncovní značka je ukazatelem parametrů konkrétního šperku. Dává jasnou informaci o kovu, ze kterého je šperk vyrobený, včetně ryzosti kovu. Protože se puncovní značky mění v čase, dá se také podle nich určit, ze které doby šperk pochází.
Materiály
Materiály, které se nejčastěji používají k výrobě šperků, jsou drahé kovy, jako je zlato, stříbro nebo platina. Dalšími přísadami, které se ve zlatnictví pro úpravu a pokování používají, jsou například palladium, rhodium a další. V této kategorii naleznete celkový přehled o těchto materiálech, možných alergií na kovy i informace o puncovních značkách.
Alergické reakce na zlato
Každá žena jistě zná ten příjemný pocit, když si užívá nový šperk. Jenže co když se objeví svědivá vyrážka nebo nepříjemné zanícení? Pokud nevíte, o čem je řeč, možná právě vy jste mezi těmi 60 % populace, které nic podobného nepotká. Pokud se však v popisku poznáváte, pravděpodobně vás potkala alergie na šperky. Není to nic neobvyklého, ale často jsou tyto alergie špatně diagnostikované.
Barevné zlato
Ve šperkařství se setkáváme nejenom s klasickým žlutým zlatem, ale i s jeho rozličnými barevnými variacemi. Barevné zlato může mít různou ryzost, ve špercích se nejčastěji užívá zlato o ryzosti 14 a 18 karátů. Jde o slitiny zlata a dalších kovů. Ani žluté zlato ve špercích není čistým kovem, kvůli tvrdosti se k němu přidává stříbro, měď či další kovy.
Bílé zlato
Zlaté šperky mají typicky hřejivě žlutou barvu. Žlutý odstín však není jediným odstínem, který zlato nabízí. Žlutá barva typická pro ryzí zlato se při výrobě šperků využívá v kombinaci s různými kovy, které nejenom zvyšují jeho pevnost, ale také ovlivňují odstín zlata.
Žluté zlato
Ryzí zlato má typicky zářivě žlutou barvu. Ve šperkařství se však užívá žluté zlato, které vedle čistého zlata obsahuje i další příměsi. Čisté zlato je totiž pro šperky příliš měkké. Příměsi mu dávají tvrdost, často i odstín. I přes různé barevné variace (bílé zlato, červené zlato, růžové zlato, zelené zlato aj.), je žluté zlato ve špercích tím nejoblíbenějším.
Zlato, jeho historie, využití a složení
Zlato, latinsky aurum, je jedinečným kovem s mimořádnými vlastnostmi. I proto je nestarším známým drahým kovem. Je typické svojí žlutou – zlatou barvou, která může nabývat různých odstínů.
Zlato vyniká odolností vůči vnějším vlivům, nejenom rezavění. Je také odolné vůči kyselinám, zásadám nebo solím. Je rozpustné pouze v lučavce královské (směs kyseliny dusičné a chlorovodíkové) a směsích kyanidu. Zlato má bod tání 1064 °C a bod varu 2600 °C. Má vysokou specifickou hmotnost, kilogram zlata se vejde do krychle o hraně 3,75 cm. Jde o velmi tvrdý, ale také tvárný kov.
Stříbro
Stříbro, latinsky argentum je ušlechtilým kovem, který je charakteristický světlou, stříbřitě bílou barvou. Patří k drahým kovům, které vynikají vysokou chemickou stabilitou. Ostatním kovům však vévodí především v tepelné a elektrické vodivosti. Proto nachází široké praktické využití.