Kategorie

4C diamantů

Každý diamant je posuzován podle čtyř základních kritérií, jejichž kombinací poznáme skutečnou kvalitu a cenu diamantu. Tato kritéria se nazývají 4 C. Jsou to 4 základní charakteristiky diamantu, v anglickém jazyce nazývány jako carat (hmotnost vyjádřena v karátech) – colour (barva diamantu) – clarity (čistota diamantu) – cut (brus diamantu).

Cut – Brus diamantu

Brus diamantu je další z hodnot 4C, které u diamantů posuzujeme. Diamanty se brousí do mnoha tvarů, mezi různými brusy však zaujímá dominantní pozici klasický kulatý briliant s osmičetnou symetrií. Tento brus diamantu je historicky nejznámější, jeho vývoj začal již v prvním století před Kristem a teprve ve dvacátém století dosáhl svého vrcholu v podobě kulatého briliantového brusu.   

Číst článek
Nebyl nalezen žádný komentář

Karát (Carat) = Hmotnost diamantu

Hmotnost diamantů se udává v karátech, označovaných zkratnou „ct“. Tato zkratka se odlišuje od značky karátu „kt“, která definuje ryzost, a to ryzost zlata. Hmotnost diamantů se udává na dvě desetinná místa. Pokud kupujete šperk s více kameny, udává se z pravidla celková hmotnost diamantů v daném zboží.

Číst článek
Nebyl nalezen žádný komentář